Biz Kimiz?

Biz kimiz?

Biz yıllardır çocuk-ergen başağrısı alanında çalışan, hasta gören, bilimsel çalışmalar yapan ve bu konuda yaşanan sıkıntılara tanıklık eden bir grup duyarlı profesyoneliz.

Niçin bir araya geldik?

Başağrısı pratiği yapan uzmanlar olarak yaptığımız kapsamlı saha çalışmalarında, konunun yalnızca aileler veya öğretmenler düzeyinde değil, meslektaşlarımız düzeyinde de yeterince bilinmediğini gördük. Bu durumu kanıtlayan raporları da kamuoyu ile farklı zamanlarda paylaştık. Uluslararası toplantılarda tüm dünyada durumun benzer olduğunu ve çocuk-ergen yaş grubunun erişkin başağrısının minyatür örneği olmaktan öte bilinmesi gerekenleri olduğunu fark ettik. Bu nedenlerden ötürü tüm dünyadaki farkındalık artışına biz de gerek akademik çalışmalarımızla gerekse “gitbasimdan.org” projesi ile ayak uydurmak ve hatta sitenin içeriğinin özgün tasarımı ile bu sürece önderlik etmek istedik. Bu doğrultuda bu sitenin bir amacının “bilimi işin özünü oluşturan akademik nitelikleri kaybettirmeden halka iletmek/anlatmak” olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer yandan on dört yıldır aralıksız olarak Çocuk-Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı işbirliği ile yürütülen Çocuk ve Ergen Başağrısı Polikliniği içerisinde görülen her hasta farklı farklı hikayeleriyle bizlere mesleki ve sosyal açıdan çok şey öğretti. Bu yüzden bu sitenin çıkış noktası ve bir diğer amacı da kendi hikâyelerimizi daha geniş bir kitle ile paylaşma arzusudur.

Bu site neler vaat ediyor?

Bu site meraklı okuyucu için çocuk-ergen başağrısına güncel bilimsel bilgiler ışığında anlaşılabilir bilgiler sunmayı vaat ediyor. Nitekim sorunun ne olduğu ya da kökenleri açık bir dille anlatıldığında başağrılarından mustarip hastalarımızın çözüm yollarını da kolaylıkla bulacağını ve yaşamlarının kontrolünü kendi ellerine almayı daha iyi başarabileceklerini düşünüyoruz.

Sitemizde her biri kendi alanında yetkin uzmanlarımız tarafından paylaşılan yazıları iki kategoriye ayırdık. Bunlardan ilki çocuk ve ergenlerde baş ağrıları hakkında genel bilgileri edinmenize ve sizlere bir yol haritası sunmaya yönelik, bazıları bireysel olarak yazılan bazıları da uzmanlarımızın birlikte yazdıkları bilgilendirme makaleleri. Nitekim yoğun eğitim ve öğretim programlarına tabii tutulan ve günümüz teknolojisi ile iç içe olan çocuklarımızda, gerek dijital dünyanın olanaklarını fazla ve uzun süreli kullanmaya bağlı uyku süresi ve kalitesindeki değişikliklerden kaynaklanan, gerekse çok renkli, çok işlenmiş, “cicili, bicili” içecek ve yiyecek dünyasının, besin alerjilerinin tetiklediği migren ve bunların yanı sıra psikolojik etmenlerle tetiklenen başağrılarının basit önlemlerle ortadan kaldırılabileceğini bilmenin sizlerin içini oldukça ferahlatacağını düşünmekteyiz. Buna ek olarak iyi huylu fakat çocuk ve ergenleri çok rahatsız eden, yaşam kalitesini bozan başağrılarının adının konarak tedavi edilmesinin, yaşam kalitesi, akademik verim ve sosyal uyum bakımından oldukça önemli olduğunu biliyoruz.

Diğeri ise uzmanlarımızın çocuk-ergen başağrılarına yönelik deneyimlerini gerçek hasta öyküleri üzerinden paylaştıkları vaka örnekleri. Paylaşılan öykülerin kahramanlarının gerçek kimliklerini açığa çıkaracak bilgileri saklamaya özen gösterdiğimizi ve hastaların tıbbi öykülerinin başağrısı dışındaki detaylarını bilinçli olarak ‘göz ardı’ ettiğimizi vurgulayalım.

Her iki kategoride yer alan yazılarda elimizden geldiğince tıbbi terminolojiden uzak durmaya ve mesajı anlaşılır kılmaya özen gösterdik. İstedik ki tıbbi bilgiye en uzak okuyucu bile yazılarımızdan ve öykülerden tanıdık bir şeyler bulsun ve uzman görüşlerinde verilen ipuçlarını günlük hayatında uygulasın.

Sitenin içeriğinde başka neler var?

Sitemizde bilgilendirme yazılarımızın dışında sizler için yararlı olacağını düşündüğümüz farklı olanaklar da var. Bu olanaklar şöyle:

*Sitemize üye olabilir, forum bölümünde farklı konularda açılan başlıklar aracılığıyla diğer üyelerle bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

*“Bize yazın” bölümünden yararlanarak uzmanlarımıza sorular sorabilirsiniz.

*Kendi başağrınıza yazdığınız mektupları ve başağrınızı anlattığınız resimleri bizlere gönderebilir, mektubunuzu ve resminizi uygun bulunduğu takdirde diğer üyelerle de paylaşmak adına “Çocuklardan Başağrılarına Mektup Var!” ve “Başağrılı Çocukların Resimleri” kısımlarında yayınlatabilirsiniz. Nitekim başağrısı gibi subjektif bir duyuyu mektuplar ya da resimler ile objektif boyuta taşımanın sizlerin ağrılarınız esnasında neler hissediyor olduğunuzun “aracısız” olarak anlaşılmasına katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.

*“Bilimsel araştırma köşesi” kısmında belli zamanlarda sizlere duyuracağımız araştırmalara katılabilir ve bu yolla bilime katkı sağlayabilirsiniz.

*Sitemizin youtube kanalına abone olabilir, bizleri ayrıca facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya kanallarından da takip edebilirsiniz.

*“Etkinlikler” köşemizden başağrılarıyla ilgili güncel bilimsel toplantılar ve gelişmeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

*“Bilgilendirici videolar” bölümünde sizler için çektiğimiz ve çekmeye devam edeceğimiz kısa ve bilgilendirici videolarımıza erişebilirsiniz.

“Çocuk ve Ebeveynleri Destekleyici Kitaplar/Broşürler” kısmında sizler için paylaştığımız kaynak önerilerimizden yararlanabilirsiniz.

Sitemizden kimler yararlanabilir?

Başı ağrıyan çocuk ve ergenler öncelikle. Başı ağrıyan çocuğu olan ebeveynler de pek tabiî ki. Bunun yanında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı, çocuk nöroloğu, çocuk psikiyatristi, pratisyen hekim, klinik psikolog, sosyal çalışmacı, psikolojik danışman ve öğretmen gibi mesleki uygulamasında başağrısı olan ve çocuk veya ergenlerle ilgilenmek durumunda bulunan sağlık ve eğitim alanlarında çalışan herkes yararlanabilir sitemizden.

Bu site ne içermiyor?

Bu sitede yer alan bilgiler çocuk ve ergen baş ağrılarıyla ilgili önemli noktaları vurgulamak, tedavi sürecinde hastalara ve ebeveynlerine ek olarak destek bir okuma alternatifi sunmak adına bir araya getirilmiştir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanamaz. Ayrıca bu sitedeki bilgiler hasta reçetesi içermez. Hastanın kendi başına teşhis koyup tedavi yapması da vaat edilen bir durum değildir. Daha detaylı bilgi için uzmanınıza danışmanız önerilmektedir. Keza site belirli bir ürün veya tedavi yöntemi konusunda okuyucuyu yönlendirecek “reklam” içerikli bilgi de içermez.

Son olarak…

Bu sitenin çocuklara-ergenlere ve onlarla birlikte bu sıkıntılı durumu yaşayan ailelere, ayrıca bu alanda çalışan dostlara yararlı olmasını ve hedefine ulaşmasını gönülden diliyoruz. Özellikle “Bize yazın” köşemizden, elektronik posta adreslerimizden veya sosyal medya platformundan sitemizle ilgili geri bildirimde bulunmanız, gelecekte yapacağımız çalışmalara ve tüm okuyuculara ışık tutacaktır.

Başağrısız sağlıklı günlerde, sevgiyle ve sevdiklerinizle kalmanız dileklerimizle…

“gitbasimdan” ekibi… 😊