Sağlık Profesyonelleri için Eğitim Profesyonelleri için Çocuk ve Ergenler İçin Ebeveynler İçin

Sınav stresi başağrısını tetikler!

Ülkemizde ve dünyada yapılan pek çok kapsamlı saha çalışması çocuk-ergen yaş grubunda, özellikle de ergenliğe geçiş döneminde başta sınav kaygısı olmak üzere her türlü stresin baş ağrısına neden olduğu veya var olan baş ağrılarını tetiklediğini göstermektedir. Başta migren ve gerilim tipi baş ağrısı olmak üzere pek çok baş ağrısı atağı stresle tetiklenme eğilimindedir. Bu noktada özellikle psikolojik, sosyolojik ve hormonal dalgalanmalar yaşayan ergenlerin doğru baş etme yöntemleri ile donatılmadıkları durumlarda ağrılarının sıklaştığı ve sıklaşan ağrılar nedeniyle sınav başarılarının düştüğü gösterilmiştir. Bu noktada yapılması gerekenler şu şekilde özetlenebilir;

*Çocuğun önceden var olan bir baş ağrısı sorunu varsa bu durum bir uzman yardımı ile tedavi edilmeli, gerek hazırlık dönemi gerekse sınav sırasında baş ağrısından kaynaklanan bir başarısızlık engellenmelidir.

*Çocuğun sınav kaygısı bir uzman yardımı gerektiriyorsa mutlaka yardım alınmalıdır.

*Sınavın içeriğine uygun doğru hazırlık programı öğrenci, öğretmen ve aile ile birlikte yapılmalıdır. Bu programda çalışma saatleri kadar hobiler ve dinlenmek için ayrılacak zamanın yeterince dengeli olduğundan emin olunmalıdır.

*Çocuk için sınavın anlamı ve ileriye dönük gerçekçi bir hedef, işbirliği içinde belirlenmelidir. Çocuğun kapasitesini aşacak bir hedef herkesi sıkıntıya sokacaktır.

*Sınav hazırlığı uzun bir maratondur. Her adımda yapılması gerekenleri doğru bir şekilde planlayarak son dakika sıkışıklığından kaynaklanan stres azaltılmalıdır.

*Sınav sabahı yapılması gerekenler konusunda baş ağrısı uzmanı ve çocuk-ergen ruh sağlığı uzmanından görüş alınmalı, bu öneriler, öncesinde girilen deneme sınavlarında uygulanarak varsa eksiklikler giderilmelidir.

*Sınav başarısı hayat başarısı demek değildir, aileler ve öğrenciler her aşamada bu bilgiyi kendilerine hatırlatmalıdır.

Kaynaklar: Toros F, Özge A, Ayta, S. Sınav Stresi Başağrısını Tetikler! Anne Yapamam Başım Çok Ağrıyor (Ed. A Özge) içinde. İstanbul; Boyut Yayıncılık, 2014.

Yazar hakkında

Git Başımdan

Yorum Yap