Sağlık Profesyonelleri için Eğitim Profesyonelleri için Ebeveynler İçin

Okul Korkusu’na Bağlanan Başağrısı: On Bir Yaşında Bir Erkek Çocuk Olgusu

“Okulla ilgili konuşulduğunda “beynim ağrıyor” diyor…”

On bir yaşında bir erkek öğrenci, başağrısı yakınması ve okula gitmek istememesi üzerine hastanemize getiriliyor.

Yaklaşık 20 gündür özellikle sabahları okula gitme zamanında ve akşam okulla ilgili konuşulduğunda “beynim ağrıyor” diyor. Ağrısı bazen saatlerce ve annesinin verdiği ağrı kesicilere rağmen devam ediyor. Başağrısı hafta sonları, okulla ilgili konuşma yapılmadığında olmuyor, başağrısına bazen karın ağrısı ve kusma da eşlik ediyor. Çocuğun şimdiye kadar 3 kez okul değişikliği yapıldığı ve mevcut okulunda arkadaş ve öğretmenleri ile yeterince iletişim kuramadığı öğreniliyor. Muayenesi ve takiplerinde ek sorun saptanmayan hasta Çocuk-Ergen Psikiyatrisi tarafından takibe alındı.

Okul Korkusu’na Bağlanan Başağrısı

Baş ağrısı olan çocuklarda ağrının zamanlaması ve ağrıyla çakışan olaylar gözden geçirilmelidir. Çocuklarda okul korkusunu tetikleyen etmenlerden birisi sık öğretmen ve okul değişikliğidir. Öğretmenle ilişkili ya da başka bir hususta okulda yaşanan önemli bir problem yok ise öğretmen ve/veya okul değişikliği yapılması doğru olmayabilir. Bazen de sorun kolayca çözülebilecek bir ayrılık kaygısı olabilir. Dahası baş ağrısı yakınmasının zamanlaması, ders programına ait bir sorun ile çakışabilir. Bu durumda ağrı sorgulanırken çocuğun günlük yaşantısı dikkate alınmalıdır. Tedavi aile, okul ve öğretmen iş birliği ile sağlanabilir. Böylelikle altta yatan sorun çözülebiliyorsa ek tıbbi tedavi gerekmeyebilir. Aksi halde süreklilik gösteren sorunlar zamanla psikiyatrik veya nörolojik tedavi gerektirebilir.

Kaynaklar: Toros F, Özge A, Güler G, Öksüz, N. Okul Korkusu’na Bağlanan Başağrısı. Anne Yapamam Başım Çok Ağrıyor (Ed. A Özge) içinde. İstanbul; Boyut Yayıncılık, 2014.

Yazar hakkında

Git Başımdan

Yorum Yap