Sağlık Profesyonelleri için Ebeveynler İçin

Mahşerin üç atlısı: Bilinç bulanıklığı, epilepsi ve migren!

Başağrısı öncesinde gözünün önüne tanımadığı bir erkek ve kadın görüntüsü…”

On iki yaşında, çocukluğunda karın ağrıları olan bir erkek çocuk tekrarlayan başağrıları nedeniyle getiriliyor. Hastanın öyküsünden önceleri ayda ortalama 3 kez başağrısı olurken son zamanlarda haftada en az 2 kez başağrısı olduğu öğreniliyor.

Başağrısı öncesinde gözünün önüne tanımadığı bir erkek ve kadın görüntüsü fark ediyor ve bu görüntülerin kendisini öldürmek için kovaladığını ifade ediyor. Bu görüntü yaklaşık 20 dakika sürüyor ve sonrasında şiddetli başağrısı yaşıyor. Hemen her başağrısı öncesi aynı olayı yaşadığını ifade ediyor. Başağrısı ile birlikte bulantı bazen de kusma oluyor. Genellikle ağrı olduğunda sessiz ve karanlık bir ortama çekilerek ağrının geçmesini bekliyor. Çekilen beyin MR incelemesi normal olan hastanın uyanıklık EEG’sinde Epilepsi (Sara hastalığı)’yi destekleyen bulgular saptanıyor. Başlanan epilepsi tedavisi ile kısa sürede hem başağrıları hem de görüntüler düzeliyor. Devam eden takiplerinde ek bir sorun ile karşılaşılmıyor.

Migrene eşlik eden epilepsi

Migren benzeri başağrıları olan çocuk ve ergenlerde epilepsi sıklığı toplum geneline oranla daha fazladır.

Bazı hastalarda iki durum birbirinden bağımsız olabildiği gibi bazı durumlarda (bu olguda olduğu gibi) epilepsi nöbeti migreni haber veren (aura) bir belirti şeklinde de ortaya çıkabilir.

Migren ataklarını etkileyen pek çok faktör (uykusuzluk, uzun süre bilgisayar oynamak, uzun süre televizyon izlemek) epilepsi nöbetlerini de tetikler.

Haberci belirti anlamında kullanılan bir sözcük olan “aura” sıklıkla migren atakları öncesinde beyinde oluşan özgün elektriksel aktiviteyi temsil eder. Hastalar sıklıkla görme alanında oluşan ışık kırılmaları, görme keskinliğinde azalma, çift görme, bir kol veya bacağı hareket ettirememe şeklinde aura tarif ederler. Epilepsi nöbeti şeklinde aura seyrek görülen ancak önemli bir durumdur.Migren tedavisi planlanırken hastada eşlik eden diğer tıbbi durumlar (epilepsi, allerjik hastalık, depresyon, kaygı bozukluğu vb) mutlaka dikkate alınmalıdır

Kaynaklar: Özge A, Öksüz, N. Migrene Eşlik Eden Epilepsi. Anne Yapamam Başım Çok Ağrıyor (Ed. A Özge) içinde. İstanbul; Boyut Yayıncılık, 2014.

Yazar hakkında

Prof. Dr. Aynur Özge

Yorum Yap