Sağlık Profesyonelleri için Eğitim Profesyonelleri için Ebeveynler İçin

Kronik Migren: On Beş Yaşında Bir Erkek Ergen Olgusu

“Ağrı ile birlikte sersemlik hissi, bulantı, kusma, ışığa ve sese hassasiyet…”

On beş yaşında bir erkek çocuk. Dört yıldır zaman zaman yaşanan başağrısı atakları tarif ediyor. Ağrıları sorgulandığında önceleri ayda en fazla 4 kez iken son 6 ayda hemen her gÜn başağrısı olduğu öğreniliyor.

Altı ay öncesinde henüz 7 yaşında olan erkek kardeşini beyin tümörü nedeni ile kaybettikten sonra başağrıları sıklaşıyor. Başağrısı atakları başın arka kısmında belirgin olmak üzere çok şiddetli oluyor, ortalama 2-3 saat sürüyor ve zonklayıcı şekilde tarif ediliyor. Ağrı ile birlikte sersemlik hissi, bulantı, kusma, ışığa ve sese hassasiyet dikkati çekiyor. Uykuları düzensiz olan hasta genellikle sabahları yorgun kalkıyor. Yapılan muayene ve çekilen filmler normal olarak değerlendirildi. “Kronik (müzminleşmiş) Migren” düşünülen hasta Çocuk-Ergen Psikiyatrisi ile ortak takibe alındı.

Kronik migren

Kronik migren, migren türünde ağrı yaşanan günlerin en azından üç ay süreyle ayda 15 günden daha sık olması durumuna verilen isimdir.

Migren ataklarının sıklaşmasının başta yoğun stres (bu olguda kardeş kaybı) olmak üzere madde kullanımı, ağrı kesicilerin kontrolsüz şekilde sık kullanımı, eşlik eden başka sağlık sorunları olması gibi pek çok nedeni vardır.

Kronik migren sıklığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artmaktadır.

Migren olguları erken yaşta doğru yöntemler ile tedavi edilirse erişkin dönemde başağrısının devam etme olasılığı yüzde 30-50 oranında azaltılabilir. Bu durum kronik migren olguları açısından daha büyük önem taşımaktadır.

Bu olgularda ağrı kesici dışında özel ilaçlar ile ağrı önleme tedavisi yapılabilir.

Seçilmiş olgularda Botulismus Toksin Uygulaması gibi özel eğitim gerektiren uygulamalar seçenek olabilir.

Gerektiği durumlarda ilaç tedavisine psikoterapi veya bilişsel davranışsal tedavi gibi uygulamaları da eklemek yararlı olacaktır.

Kaynaklar: Özge A, Toros F, Güler G, Öksüz, N. Kronik Migren. Anne Yapamam Başım Çok Ağrıyor (Ed. A Özge) içinde. İstanbul; Boyut Yayıncılık, 2014.

Yazar hakkında

Git Başımdan

Yorum Yap