Sağlık Profesyonelleri için Eğitim Profesyonelleri için Ebeveynler İçin

Aurasız Migren: On Dört Yaşında Bir Erkek Ergen Olgusu

“Ataklar özellikle göz çevresinden başlayarak yüz ve başın diğer bölgelerine…”

On dört yaşında erkek, lise öğrencisi. Yedi yıldır var olan, son 1 yılda sıklaşan, bazen sağ, bazen sol yüz yarısında olan başağrısı atakları tarif ediyor. Ataklar özellikle göz çevresinden başlayarak yüz ve başın diğer bölgelerine yayılıyor. Son bir ayda 2 atak geçirmiş. Ağrıları zonklayıcı özellikte ve ilaç almazsa 3-4 saati bulabiliyor. Ağrılara bulantı, kusma, ışık ve sesten rahatsızlık, denge bozukluğu ve başta dokunmaya veya masaja karşı aşırı hassasiyet eşlik ediyor. Ağrıları stres, fiziksel aktivite ve açlıkla tetikleniyor. Öne eğildiğinde ve yaz aylarında ağrıları daha da sıklaşıyor. Alerjik astım tanısı alan hasta bahar aylarında sık sık burun akıntısı tarif ediyor. Anne, baba ve erkek kardeşte benzer başağrıları ve kız kardeşte alerjik astım tarif ediliyor. Çocuk – Ergen Psikiyatrisi muayenesinde dikkat eksikliği ve yaygın kaygı bozukluğu tespit edildi. Günlük yaşam önerileri ve migren ataklarına yönelik tıbbi tedavi ile seyrek ve kısa süreli ataklar görülmeye devam ediyor.

Aurasız migren

Migren ve alerjik hastalıklar (astım, bahar nezlesi, konjoktivit, besin alerjisi, ilaç alerjisi, egzema vb) sıklıkla birliktelik gösterir.

Bu hastalarda eşlik eden rinosinüzit, başağrısının sıklıkla sinüzite bağlı olduğu yanılgısına sebep olur. Alerjik bozukluk tek başına tedavi edilebilir ancak, çoğu zaman migrene yönelik önleyici tedavinin alerjik problemi de düzelttiği gözlenir.

Eşlik eden kaygı bozukluğu için reçete edilebilen bazı ilaçlar alerjik zemindeki astım atağını tetikleyebilir. Hasta ve yakınları bu konuda uyarılmalıdır.

Migren ağrıları sırasında baş üzerindeki dokunma algıçları yanlışlıkla ağrı algıçı olarak görev yapabilir. Böylesi durumda hastalar başlarına dokunulmasını istemezler. Saçlarına toka, taç vb takmak istemezler. Bu durum migreni destekleyen bir özelliktir.

Kaynaklar: Özge A, Toros F, Güler G, Öksüz, N. Aurasız Migren. Anne Yapamam Başım Çok Ağrıyor (Ed. A Özge) içinde. İstanbul; Boyut Yayıncılık, 2014.

Yazar hakkında

Git Başımdan

Yorum Yap