Sağlık Profesyonelleri için Eğitim Profesyonelleri için Ebeveynler İçin

Aurasız Migren: On Üç Yaşında Bir Kız Ergen Olgusu

“Zaman zaman kafasını duvarlara vurmak istediği…”

On üç yaşında bir kız çocuğu tekrarlayan başağrısı atakları nedeniyle hastaneye getiriliyor. Öyküsünden düşük doğum ağırlığı nedeni ile bir hafta küvezde kaldığı öğreniliyor. Sonrasında çocukluk çağında sıkça rastlanan açıklanamayan kusma atakları ve araç tutması nedeniyle birçok kez doktora götürüldüğü öğreniliyor. İki yıldır başağrısı şikâyeti olan çocuğun yakınmaları son 6 ayda daha şiddetli ve sık oluyor. Ağrıları genellikle sıkıştırıcı tarzda, ancak zaman zaman kafasını duvarlara vurmak istediği çok şiddetli başağrısı atakları da olabiliyor. Ataklara sıklıkla bulantı ve kusma da eşlik ediyor. Genel olarak sıkıntılı bir çocuk, stresli dönemlerde daha yoğun ağrı yaşıyor. Aile öyküsünden halasında da benzer başağrıları olduğu öğreniliyor. Muayenede ek nörolojik problem saptanmayan hasta, günlük yaşama ait öneriler ve migren önleyici tedavi ile sorunsuz şekilde takip altında.

Aurasız migren

Migrenli bireylerde düşük doğum ağırlığı ile doğum sıkça rastlanan bir durumdur.

Bebeklik döneminde açıklanamayan karın ağrıları ve ağlamaların da migren öncüsü bulgular olduğu düşünülmektedir.

Bazı hastalarda tipik migren ağrıları dışında daha düşük şiddette ve sıkıştırıcı özellikte olan gerilim türü başağrıları da görülür.

Böylesi hastalarda tedavinin iki ayrı tür başağrısı hedefine ulaşacak şekilde planlanması gerekir.

Çocuklarda uygulanan gevşeme egzersizleri, hobi çalışmaları veya spor gibi etkinliklerin hem gerilim hem de migren türü başağrılarını önleyici özelliği vardır. Bu grup hastalarda ilaç tedavisi az sayıda hastada ihtiyaç duyulan bir yaklaşım olmalıdır.

Kaynaklar: Özge A, Toros F, Güler G, Öksüz, N. Aurasız Migren. Anne Yapamam Başım Çok Ağrıyor (Ed. A Özge) içinde. İstanbul; Boyut Yayıncılık, 2014.

Yazar hakkında

Git Başımdan

Yorum Yap